Fulltextové vyhledávání

Články z obce


WEBOVÉ STRÁNKY SE UPRAVUJÍ
Omluvte dočasnou nedostupnost,
nebo nefunkčnost webové prezentace obce.

 

Vítejte na oficiálních stránkách obce Sebranice

Název Sebranice je odvozen od slovesa sebrat a označoval lid sebraný z celého okolí. Obec vznikla sloučením tří samostatných obcí - Sebranic, Pohory a Kaliště a osad Třemošná a Vysoký Les. Pohora se dříve jmenovala Sedlíkova Hora nebo Sedlíkov. Po požáru dostala nynější název.

Nejstarší historie Sebranic není uceleně zpracována. Pouze v úzké knížečce místního učitele Karla  Hovorky, kterou vydal roku 1892, můžeme číst zajímavé údaje z dějin naší obce. První zmínka o Sebranicích je zapsána v berní rule v zemském archivu: „1347(villae) Kalis, Trzemosna et Zebranicz (episcopo)…".

Celý tento kraj patřil starobylému rodu Slavníkovců, později Vršovcům a nakonec rodu Přemyslovců, kteří založili při pomezním hradu kolem roku 1098 litomyšlský klášter. V roce 1167 předal kníže Vladislav celý tento kraj tomuto klášteru s tím, že zakázal mýcení pohraničních lesů.

V této době již existovaly osady okolo svobodného dvora či rychty v Třemošné a na Pohoře. Svobodný dvůr byl ve 13. století důležitou institucí jak při osídlování kraje, tak při jeho správě. Rychtář či svobodník zastával mnoho funkcí. Některé rychty byly dědičné, mezi nimi i Pohora, rychta Třemošná a Střítež. V roce 1665 byly mnohé svobodné rychty, také Pohora a Sebranice, vyňaty ze zápisu v Zemských deskách a připojeny k panství litomyšlskému.

Sebranické noviny

Mapový portál Sebranic Návrh Územního plánu Sebranic
 

Aktuality z obce

Podzimní výstava

Stavební parcely Dolec

Novější 1 3 6 10 15

SEBRANICKÉ NOVINY - ŘÍJEN

Sebranické noviny - říjen 2015Právě vyšlo říjnové číslo  sebranických novin. Uvnitř tohoto čísla naleznete informace z jednání zastupitelstva obce, upozornění ČEZ Distribuce, a.s., pozvánku na cvičení rodičů a dětí, cvičení pro ženy a dívky, ohlédnutí za rozloučením s prázdninami, zahájením školního roku 2015/2016 a akcemi SAN, pozvánku na podzimní výstavu, výtvarnou víkendovku a akce SAN, přiblížení osobnosti Svatého Františka z Assisi, dění za dveřmi ZŠ, reportáž z výletu místních zahrádkářů, fotbalové ozvěny a spousta dalších pozvánek na nadcházející akce v Sebranicích a okolí. Číst noviny...


Autor: OÚ Sebranice Publikováno 1. 10. 2015 17:48
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

MOŠTOVÁNÍ V SEBRANICÍCH

MoštováníMoštování v Sebranicích započalo 18. září v moštárně u Kapličky na Pohoře. Moštovat se bude každý pátek od 9.00 do 17.00 hodin s polední přestávkou.

Poslední moštování proběhne v pátek 30. října 2015.

Moštování probíhá bez objednání a v pořadí ve kterém se zákazník dostaví. Kde nás najdete.

Mošt Vám vyrobí místní organizace Českého svazu zahrádkářů v Sebranicích.


Autor: OÚ Sebranice Publikováno 1. 10. 2015 14:21
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

NOVÉ JÍZDNÍ ŘÁDY

Od 13. 12. 2015 budou v platnosti nové jízdní řády. Návrhy jízdních řádů Polička-Sebranice-Poříčí u Litomyšle-Dolní Újezd-Litomyšl a Polička-Sebranice-Litomyšl.

Vyjádření k novým jízdním řádům nám můžete sdělit osobně na Obecním úřadě v Sebranicích nebo e-mailem: obec@sebranice.cz do 18. 9. 2015.


Autor: OÚ Sebranice Publikováno 15. 9. 2015 11:37

SEBRANICKÉ NOVINY - ZÁŘÍ

Vyšlo zářijové číslo sebranických novin, které přináší informace z jednání zastupitelstva obce. Informace o dění v naší obci, ohlédnutí za srpnovými akcemi a pozvánky na akce, které se budou následovat v září, ozvěny místních fotbalistů a mnoho dalšího.

Číst noviny


Autor: OÚ Sebranice Publikováno 2. 9. 2015 14:23

V. ROČNÍK PĚTIBOJE DVOJIC

Kulturní komise obce Sebranice uspořádala v sobotu 4. 7. 2015 již V. ROČNÍK SEBRANICKÉHO PĚTIBOJE DVOJIC, který se konal ve Sportovním areálu koupaliště v Sebranicích.

Letošního ročníku, který se konal za opravdu letního velmi horkého počasí, se zúčastnilo 8 týmů. Poprvé se tohoto sportovního klání účastnila i jedna žena. Týmy se utkaly v pěti disciplínách, tenisu, nohejbalu, plavání, plážovém volejbalu a basketbalu.

Jak se všem týmům dařilo, fotografie z celého dne a video naleznete ve fotogalerii.


Autor: OÚ Sebranice Publikováno 14. 7. 2015 22:55

TÝDENNÍ POČÍTAČOVÝ KURZ PRO SENIORY

Počítačový kurzVe dnech 2. – 6. listopadu 2015 v čase od 14 do 17 hodin se v zasedací místnosti Obecního úřadu v Sebranicích bude konat BEZPLATNÝ POČÍTAČOVÝ KURZ PRO SENIORY – ZAČÁTEČNÍKY. Možnost výuky kurzu i na vlastních přenosných počítačích.

Přihlašujte se, prosím, na Obecním úřadě v Sebranicích na tel.: 461 745 133.


Autor: OÚ Sebranice Publikováno 8. 7. 2015 17:04

ZÁKLADY TENISU DĚTEM

Ve dnech 28. - 30. 6. 2015 se v Sebranicích ve Sportovním areálu koupaliště uskutečnil kurs tenisu, kterého se zúčastnilo 16 dětí.

Kurs vedl zkušený tenisový instruktor z Litomyšle Pavel Saquy.

Více informací a fotografií naleznete ve fotogalerii.


Autor: OÚ Sebranice Publikováno 7. 7. 2015 14:54

SEBRANICKÉ NOVINY - ČERVENEC

Sebranické noviny - červenec 2015Právě vyšlo červencové číslo sebranických novin. Přečíst si můžete podrobnosti z jednání zastupitelstva obce, vývoj třídění odpadů v Sebranicích, podrobností o Strategickém rozvojovém plánu Sebranic, ohlédnutí za akcemi pořádanými v červnu, aktivity ze ZŠ, pozvánky na kulturní a sportovní akce, ozvěny místních fotbalistů a mnoho dalšího. Číst noviny.


Autor: OÚ Sebranice Publikováno 1. 7. 2015 14:12

KOUPALIŠTĚ V SEBRANICÍCH JE V PROVOZU

Koupaliště v Sebranicích je již připraveno na letní sezónu a 1. 6. 2015 zahájilo svůj provoz. Otevřen bude jak velký bazén, tak i malý bazén pro děti s hříbkem a vyhřívanou vodou.

V areálu koupaliště je k dispozici tenisový kurt, hřiště na plážový volejbal a fotbal, ping-pongový stůl a vybavení na speed badminton. Více informaci naleznete zde.


Autor: OÚ Sebranice Publikováno 2. 6. 2015 10:08

SEBRANICKÉ NOVINY – ČERVEN

Vyšlo červnové číslo sebranických novin. V tomto čísle se můžete dočíst podrobnosti z jednání zastupitelstva obce, informace o nálezu věci opuštěné, ohlédnutí za akcemi pořádanými v květnu, aktivity ze ZŠ, dění ve Světnici č.p. 8, reportáž o obnově Schlesingerovy kaple ve Vysokém lese, pozvánky na kulturní a sportovní akce, ozvěny místních fotbalistů a další. Číst noviny.


Autor: OÚ Sebranice Publikováno 2. 6. 2015 9:23
Novější 1 3 6 10 15

Zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.sebranice.cz

Registrujte se zde

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.sebranice.cz

Registrujte se zde

Návštěvnost stránek

298015