SKLEPENÍ MORIE

Informace o Sklepení Morie, Sebranice čp. 8

Sklepení Morie se nachází pod domem čp.8 v Sebranicích u Litomyšle. Jedná se o sklepení z opukového kamene se čtyřmi zaklenutými místnostmi. Dvě jsou převážně využívány jako galerie, další jako bar a ta poslední, největší jako hlavní společenská místnost. Je zde možné vytvořit 70 míst na sezení. Ve Sklepení Morie pořádáme každý rok několik společenských akcí: Oslavy keltkého svátku Samhain, koncetry, divadlo, přednášky, besedy, setkávání s kamarády, ale také se zde odehrál sraz třídy, několikrát zde natáčela Česká televize, šermířské tréningy a mnoho dalšího.

Již při první prohlídce domu v roce 1992 nás dům a sklepení uchvátilo svými rozměry a možnostmi. Vlastními silami jsme zanedbané prostory postupně vyklízeli a upravovali. Žádná mechanizace zde nešla použít, tak jedinou možností bylo 7 tun prachu z 30 let starého uhlí a další nepořádek odnosit v kbelících . Otloukli jsme starou omítku. Všechny zdi, spáry a podlahy jsme ostříkali tlakovou vodou (Wapkou). To byl nejúčinnější způsob, jak odstranit vápno a uhelný prach. V roce 2004 jsme do největší místnosti umístili dřevěnou podlahu a v celém sklepě provedli novou elektroinstalaci a další potřebné drobné úpravy. Snažili jsme se co nejvíce zachovat původní ráz a atmosféru sklepení.

Oficiální stránky Sklepení Morie

Sklepení Morie Sebranice (1).jpgSklepení Morie Sebranice (3).jpgSklepení Morie Sebranice (5).jpgSklepení Morie Sebranice (9).jpg

Historie

Domníváme se, že historie domu, tudíž i sklepení, je spjata se vznikem vsi Sebranice. První písemná zmínka o Sebranicích je z roku 1347, kdy Sebranice připadají Litomyšlskému biskupství. Obchodníci, kteří putovali po stezkách se svými náklady, se na nocleh zastavovali v hospodách. Jednou takovou mohla být i ta naše.

Pamětníci uvádějí, že kam až jejich paměť sahá, byla v tomto domě hospoda a obchod. Zájezdní hostinec mohl být na tomto místě vystavěn již v době výstavby kostela. Poloha u křižovatek cest tomu napovídá. Sklepení, které je umístěno částečně pod úrovní terénu a má pouze jeden východ, mohlo sloužit jako sklad zboží. Obchodníci se uložením svého zboží do nepřístupných ploch bránili proti krádeži.Velká místnost o rozměrech 4,50x4,60 má ve výšce 4 m nad zemí otvory pro dřevěné trámy. Z toho lze usuzovat, že stavba měla pokračovat ještě do větší výšky. Proč ale v obyčejné vsi stavěli tak vysokou místnost? Pokud se podíváme na osazení do terénu, zjistili jsme , že z tohoto místa je výhled do třech světových stran, na SV, J, Z. V těchto místech jsou údolí Jalového potoka. Tato rozestavěná místnost měla sloužit zřejmě jako strážní věž na dopravní stezce.V současnosti je věž ve výšce 4,7 m zakryta klenbou z cihel a je nad ní obytná místnost.

Původní stav

Původní stav sklepu Sebranice č.p (6).jpgPůvodní stav sklepu Sebranice č.p (7).jpgPůvodní stav sklepu Sebranice č.p (9).jpgPůvodní stav sklepu Sebranice č.p (8).jpg

Menu

RUČNĚ TKANÉ PLÁTNO - nabídka zboží

Zhotovíme vám ručně tkané plátno podle vašich představ. Vhodné do muzeí jako doplněk expozic, rekonstrukce místních barevných šerek.

Osnova lněná, možnost  útku ze lnu, vlny nebo bavlny. Šíře plátna 60 cm, zakončení uzlíky. 

Cena za 50 cm délky je
700,- Kč.

PŘÍBĚH KAPLÍ - prodej knihy

kaple.jpg

PŘÍBĚH LNU- prodej knihy

http://www.sebranice.cz/remesla/index.php?nid=4744&lid=CZ&oid=2643899

PŘÍBĚH OBILÍ - prodej knihy

http://www.sebranice.cz/remesla/index.php?nid=4744&lid=CZ&oid=2643899

Č.P.8 Sebranice

č.p.8.JPG

21. 8. Johana

Zítra: Bohuslav

http://translate.google.com/translate?hl=cs&sl=cs&tl=en&u=www.sebranice.cz%2Fsan

Institut lidového kulturního dědictví

Obnova kaplí v oblasti Vysokého lesa

 Morie č.p.8

www.sklepenimorie.wz.cz

Kudy z nudy

kudyznudy-RGB.jpg

Euroregion glacensis

Logo_cz_pl_eu_barevne.jpg

Burza filantropie

Návštěvnost stránek

053866