Sklepení Morie se nachází pod domem čp.8 v Sebranicích u Litomyšle. Jedná se o sklepení z opukového kamene se čtyřmi zaklenutými místnostmi. Dvě jsou převážně využívány jako galerie, další jako bar a ta poslední, největší jako hlavní společenská místnost. Je zde možné vytvořit 70 míst na sezení. Ve Sklepení Morie pořádáme každý rok několik společenských akcí: Oslavy keltkého svátku Samhain, koncetry, divadlo, přednášky, besedy, setkávání s kamarády, ale také se zde odehrál sraz třídy, několikrát zde natáčela Česká televize, šermířské tréningy a mnoho dalšího.
Již při první prohlídce domu v roce 1992 nás dům a sklepení uchvátilo svými rozměry a možnostmi. Vlastními silami jsme zanedbané prostory postupně vyklízeli a upravovali. Žádná mechanizace zde nešla použít, tak jedinou možností bylo 7 tun prachu z 30 let starého uhlí a další nepořádek odnosit v kbelících . Otloukli jsme starou omítku. Všechny zdi, spáry a podlahy jsme ostříkali tlakovou vodou (Wapkou). To byl nejúčinnější způsob, jak odstranit vápno a uhelný prach. V roce 2004 jsme do největší místnosti umístili dřevěnou podlahu a v celém sklepě provedli novou elektroinstalaci a další potřebné drobné úpravy. Snažili jsme se co nejvíce zachovat původní ráz a atmosféru sklepení.
Oficiální stránky Sklepení Morie
Domníváme se, že historie domu, tudíž i sklepení, je spjata se vznikem vsi Sebranice. První písemná zmínka o Sebranicích je z roku 1347, kdy Sebranice připadají Litomyšlskému biskupství. Obchodníci, kteří putovali po stezkách se svými náklady, se na nocleh zastavovali v hospodách. Jednou takovou mohla být i ta naše.
Pamětníci uvádějí, že kam až jejich paměť sahá, byla v tomto domě hospoda a obchod. Zájezdní hostinec mohl být na tomto místě vystavěn již v době výstavby kostela. Poloha u křižovatek cest tomu napovídá. Sklepení, které je umístěno částečně pod úrovní terénu a má pouze jeden východ, mohlo sloužit jako sklad zboží. Obchodníci se uložením svého zboží do nepřístupných ploch bránili proti krádeži.Velká místnost o rozměrech 4,50x4,60 má ve výšce 4 m nad zemí otvory pro dřevěné trámy. Z toho lze usuzovat, že stavba měla pokračovat ještě do větší výšky. Proč ale v obyčejné vsi stavěli tak vysokou místnost? Pokud se podíváme na osazení do terénu, zjistili jsme , že z tohoto místa je výhled do třech světových stran, na SV, J, Z. V těchto místech jsou údolí Jalového potoka. Tato rozestavěná místnost měla sloužit zřejmě jako strážní věž na dopravní stezce.V současnosti je věž ve výšce 4,7 m zakryta klenbou z cihel a je nad ní obytná místnost.