Další aktivity

Měsíční vyhlídka Františka Josefa I.

Císař František Josef I. Nastoupil na rakouský a český trůn v revolučním roce 1848. Zprvu nebyl Čechy příznivě hodnocen, ale dlouhá léta jeho stabilní vlády, (až do roku 1916), přinesla českým zemím rozkvět. Za jeho vlády došlo mimo jiné k výstavbě železniční sítě. Před sto lety byla naplánována výstavba železniční trati Litomyšl – Polička, bohužel její výstavbu znemožnily válečné události v letech 1914 – 1918. Neuskutečněnou železniční trať připomíná jenom pískovcový kilometrovník vzdálený 60 m jižním směrem a 4 m kolejí na Kněžství v blízkosti Sebranic 3 km jižně.

Vyhlídka Františka Josefa I. také odkazuje na manévry, které se uskutečnily v roce 1889 na Velké straně, v blízkosti Lubné. Tehdy asi 40 000 vojáků c.k. rakouské armády cvičilo ve vzdálenosti 3 km od vyhlídky a František Josef I. pak manévry osobně ukončil. Stal se tak nejvyšším představitelem státu, který se dostal nejblíže k tomuto místu.

Jako připomínku této události jsme zbudovali Měsíční vyhlídku s císařským křeslem, která je připravena pro každého, kdo by se chtěl podívat na místa, která jsou významná z pohledu historie našeho kraje.

Měsíční vyhlídka Františka Josefa I.

nadmořská výška základny: 457 m n.m
nadmořská výška vrcholu : 459 m n.m.
nadzemská výška: 2 m
porost: měsíček lékařský
finační náklady: nízké
slavnostní otevření: 25.června 2011
zbudoval: spolek SAN Sebranice

  Odhalení měsíční vyhlídky F.J.I. 2011 (2).jpgOdhalení měsíční vyhlídky F.J.I. 2011 (7).jpg

REPORTÁŽ ČESKÉ TELEVIZE

Natáčení reportáže o SANU do Našeho venkova ČT.JPG
26.3.2010 natáčela v Sebranicích Česká Televize malou reportáž o činnostech našeho spolku. Nahrávka je součástí pořadu Náš venkov a díl s naším příspěvkem se vysílal 8.5.2010.

Odkaz na video ke shlédnutí.

Pochod rytíře Toulovce Vranice 26.9.2009

Pochod rytíře Toulovce Vranice 2009.JPG
V sobotu 26. září 2009 se Vavřinec Toulovec z Třemošné zůčastnil Pochodu rytíře Toulovce, akce pořádané Klubem turistů Litomyšl.

Během procházky se svojí družinou prošel část budislavských skal a setkal se s mnohými poutníky, kteří tudy v den akce procházeli, s jednou skupinkou se i nechal vyfotit. Taky samozdřejmě zkontroloval místa, kde dříve pobýval a loupil. Jak asi víte bohatým bral a chudým dával.

RENOVACE KAMENNÉHO KŘÍŽE ZE SEBRANIC

Spolku archaických nadšenců byly zadány restaurátorské práce smírčího kříže ze Sebranic. Kříž byl v minulosti umístěn v kamenné zíďce na Karlově. Na toho místo byl už renovovaný umístěn opětovně při příležitosti otevření Naučné stezky po Sebranicích s názvem "Sebranice v historii a současnosti". Zídku vystavěl Spolek archaických nadšenců z vlastní iniciativy na přibližném místě, kde byl kříž umístěn po dlouhá léta než se ztratil.

Usazení smírčího kříže Sebranice (4).jpgUsazení smírčího kříže Sebranice (3).jpgUsazení smírčího kříže Sebranice (2).jpgUsazení smírčího kříže Sebranice (1).jpg

Menu

Průzkum a dokumentace památek lidové architektury - prodej knihy

I .jpg

Transfer a rekonstrukce památek lidové architektury - prodej knihy

II.jpg

Prezentace a udržitelná péče o památky lidové architektury - prodej knihy

III.jpg

PŘÍBĚH KAPLÍ - prodej knihy

kaple.jpg

PŘÍBĚH LNU- prodej knihy

http://www.sebranice.cz/remesla/index.php?nid=4744&lid=CZ&oid=2643899

PŘÍBĚH OBILÍ - prodej knihy

http://www.sebranice.cz/remesla/index.php?nid=4744&lid=CZ&oid=2643899

Č.P.8 Sebranice

č.p.8.JPG

20. 7. Ilja

Zítra: Vítězslav

http://translate.google.com/translate?hl=cs&sl=cs&tl=en&u=www.sebranice.cz%2Fsan

Institut lidového kulturního dědictví

Obnova kaplí v oblasti Vysokého lesa

 Morie č.p.8

www.sklepenimorie.wz.cz

kudyznudy-RGB.jpg

               Projekty 

 „Společnou cestou ke kvalitnějšímu neformálnímu vzdělávání na území Litomyšlska“ je realizovaný a financovaný s podporou ESF, Operačního programu výzkum, vývoj a vzdělávání a státního rozpočtu. Registrační číslo: CZ.02.3.68/0.0/18_071/0016577

Logolink_OP_VVV_hor_barva_cz.jpg

Euroregion glacensis

Logo_cz_pl_eu_barevne.jpg

Návštěvnost stránek

060457