Zpracování lnu

 

Len setý byl odpradávna velice důležitou plodinou. Stonek se zpracovával pro vlákna používaná k výrobě plátna, ze semen se lisoval lněný olej, sloužila i jako přídavek do potravin i jako léčivo. I odpad ze zpracování našel využití – lněné pokrutiny jako opad při lisování se zkrmovaly dobytku, pazdeří a koudel, to je odpad při zpracování stonku a vláken, sloužily jako tepelná izolace.

Bohužel do všeho zasahuje politika a peníze, takže i tak tradiční plodina českých polí, jako byl len, z naší krajiny zmizela. Len přadný úplně, len olejný zůstal jen na několika málo hektarech.

Náš spolek si vzal za cíl vyzkoušet pěstování a zpracování lnu od přípravy půdy po utkání plátna.

První rok bylo oseto políčko větší částí přadným, část olejným lnem, celkem 20 m2.

Druhý rok byl zaset jen přadný len a to na rozloze 1 aru. Všechny práce mimo orby byly  prováděny za pomoci ručního nářadí. Struktura půdy je pro setí co nejjemnější , setí provedeno ručně na široko 1.5. Po vzejití a vlastně celou vegetační dobu bylo políčko ručně zbavováno plevele. Pěstování bylo použití chemických prostředků. Sklizeň proběhla 7.8. ručně vytrháním, stonky i se semeny uloženy k vysušení na půdu. Z části stonků odstraněny tobolky použitím drhlenu, část ponechána v suchu a temnu na půdě. Stonky bez tobolek ponechány rozloženy na trávě za účelem vyrosení, to je přirozený způsob narušení stonku pro snadnější odrolení pazdeří a uvolnění vlákna. Tyto stonky jsou používány při našich akcích jako cvičný materiál, kdy se stonky rozlámou na lamačce a na hřebenu (vochlí) se vyčeše vlákno. Toto vlákno, které získáme i z ostatních vyrosených stonků, využijeme ke spředení na kolovratu a ze  spředených nití utkáme na tkalcovském stavu  plátno a z něho ušijeme nějakou část oděvu.

 

 

Menu

RUČNĚ TKANÉ PLÁTNO - nabídka zboží

Zhotovíme vám ručně tkané plátno podle vašich představ. Vhodné do muzeí jako doplněk expozic, rekonstrukce místních barevných šerek.

Osnova lněná, možnost  útku ze lnu, vlny nebo bavlny. Šíře plátna 60 cm, zakončení uzlíky. 

Cena za 50 cm délky je
700,- Kč.

PŘÍBĚH KAPLÍ - prodej knihy

kaple.jpg

PŘÍBĚH LNU- prodej knihy

http://www.sebranice.cz/remesla/index.php?nid=4744&lid=CZ&oid=2643899

PŘÍBĚH OBILÍ - prodej knihy

http://www.sebranice.cz/remesla/index.php?nid=4744&lid=CZ&oid=2643899

Č.P.8 Sebranice

č.p.8.JPG

20. 9. Oleg

Zítra: Matouš

http://translate.google.com/translate?hl=cs&sl=cs&tl=en&u=www.sebranice.cz%2Fsan

Institut lidového kulturního dědictví

Obnova kaplí v oblasti Vysokého lesa

 Morie č.p.8

www.sklepenimorie.wz.cz

Kudy z nudy

kudyznudy-RGB.jpg

Euroregion glacensis

Logo_cz_pl_eu_barevne.jpg

Burza filantropie

Návštěvnost stránek

053969