Spolek archaických nadšenců se věnuje praktickému přiblížení historie, jak té nejstarší, tak i té nedávno minulé. Z období pravěku se zabýváme praktickými pokusy s výrobou železa, dřevěného uhlí, keramiky, výrobou textilu, zemědělstvím, stavbou obydlí a ostatními dříve běžnými činnostmi našich předků. Do časů nedávno minulých jsou zasazeny naše kulturní recesistické akce, ale i vážně míněné snahy o zachování odkazu Rakousko uherské monarchie a období 1. ČS republiky. Dalším zaměřením je obnova zaniklých kaplí ve Vysokém lese a záchrana lidové architektury Českomoravského pomezí.
Spolek archaických nadšenců se snaží o zachování dnes již zapomenutých řemesel spojených se zpracováním slámy, vlny, lnu atd. Další náplní je také pořádání kulturních akcí s různým zaměřením.
Bývalá prodejna Smíšeného zboží č.p.8 Sebranice u Litomyšle. Světnice Č.P.8 slouží k pravidelnému konání seminářů s výukou různých řemesel pod vedením zkušených lektorů a řemeslníků.
3.6.2012 jsme Světnici č.p.8 slavnostně otevřeli. (Slavnostní vysvěcení, Seminář techniky razítkování s "mezidechem", koncert písničkářky Lucie Redlové, doprovodná výstava fotografií)
POLYGONÁLNÍ STODOLA Mikšíkův statek Trstěnice č.p.56
Od roku 2018 slouží veřejnosti dokončená polygonální stodola v Trstěnici. Slouží ke konání kurzů, kde se vyučují stará řemesla. Je to prostor pro výrobu došků a uskladnění plodin.
Registrační číslo EIS: CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_071/0016577
Mikroprojekt z Euroregionu Glacensis s názvem
„Venkovské tradice- popularizace řemesel a lidových zvyků“
registrační číslo: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/0000930
Projekt je zaměřen na problematiku uchování, prezentace a popularizace mizejících lidových řemesel a tradic, charakteristických pro region českého i polského příhraničí. Realizátory projektu je Spolek archaických nadšenců a Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Hlavními aktivitami projektu je částečná obnova předem vybraných lidových staveb, společné pořádání specializovaných pracovních dílen a oslav dožínek, které budou probíhat paralelně na české i polské straně hranice. Projekt je realizovaný v roce 2017 a 2018.
Aktivity mikroprojektu:
Mikroprojekt s názvem „Venkovské tradice- popularizace řemesel a lidových zvyků“ je realizovaný z Fondu mikroprojektů v Euroregionu Glacensis v rámci Programu Interreg V-A Česká republika – Polsko.
AKTIVITY V ROCE 2007 - 2013
V současné době pokračujeme a rozvíjíme aktivity, které jsme započali v roce 2007 v projektu Za prastarými řemesly. Akce pořádané Spolkem archaických nadšenců se zaměřují na oživení všedních nejen pravěkých řemesel a činností. Pole působnosti zahrnuje výrobu a výpal keramiky, výrobu a zpracování železa, pečení chleba, zpracování obilovin a slámy, stavbu obydlí, výroba dřevěného uhlí, zpracování vlny a lnu, atd. Naše výsledky a postupy publikujeme v odborných článcích.
V roce 2012 byl zahájen provoz Centra řemesel v budově č.p.8 v Sebranicích.
Veškeré naše aktivity jsou otevřeny široké veřejnosti. Jste srdečně vítáni.
Výroční zpráva SAN, o.s. rok 2011
Za prastarými řemesly II - Pěstování, sklizeň a využití obilí v minulosti.
V roce 2009 jsme udělali několik akcí zaměřených na zemědělství a to přímo na pěstování dlouhoklasého žita. Veřejnosti jsme předvedli celý postup od zasetí až po pokrývání střechy došky vyrobenými ze slámy z našeho pole. K vidění a vyzkoušení bylo pro všechny sečení obilí následované Dožínkami, mlácením obilí, výrobou došků a nakonec i pošívání střechy.
Tento projekt byl spolufinancován grantem z programu Make a Connection a Pardubickým krajem.
...............................................................................................................................................................................
Ze získaného grantu na podporu studentských projektů z programu Make a Connection - Připoj se, jsme uskutečnili několik akcí. Naším cílem bylo přiblížit veřejnosti dávnou historii netradiční, ale velice názornou formou. Naše akce byly hojně navštěvovány veřejností a sklidily úspěch.