PUBLIKAČNÍ ČINNOST


Třísvazková publikace o komplexních metodických zásadách pro péči o ohrožené památky lidového stavitelství

Spolek archaických nadšenců ve spolupráci s odborníky ze švýcarského muzea v Ballenbergu (Freilichtmuseum Ballenberg) a Metodického centra pro muzea v přírodě při Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm vytyčil vytvoření metodických zásad pro péči o ohrožené památky lidového stavitelství od počáteční dokumentace až po konečné otevření muzea v přírodě. Šlo o vytvoření funkčního modelu, který naznačí možnosti budoucí obnovy, ochrany a prezentace unikátních dokladů kulturního dědictví venkova, přičemž v centru pozornosti byl soubor lidových staveb z oblasti českomoravského pomezí. Tuto mimořádně cennou skupinu památek spojuje bezprostředně hrozící zánik a jedinou možnou cestou k záchraně staveb je jejich přemístění. V příštích pěti až deseti letech by proto měl  a částečně proběhl transfer vybraných ohrožených objektů na nové místo v zachované zemědělské kulturní krajině poblíž Litomyšle. Třísvazková publikace vydaná roku 2016 obsahuje texty od více než dvaceti autorů.

I .jpg

První svazek nese název Průzkum a dokumentace památek lidové architektury a představuje nejnovější výsledky mezioborových badatelských aktivit zaměřených na průzkum vybraných lidových staveb v českomoravském pomezí. Zájemcům představuje různé metody efektivního výzkumu a dokumentace architektonických památek, který je předpokladem pro zodpovědné zhodnocení staveb a jejich obnovu.

ISBN 978-80-87210-56-7, formát A4, 198 stran, 1kg

 


II.jpg

 Druhý díl, Transfer a rekonstrukce památek lidové architektury, se věnuje otázce vhodných metod a postupů pro přemístění a rekonstrukci ohrožených objektů – roubeného domu a polygonální stodoly čp. 97 v Čisté u Litomyšle.

ISBN 978-80-87210-57-4, formát A4, 156 stran,0,75kg

 

 

  

III.jpg

Třetí díl, Prezentace a udržitelná péče o památky lidové architektury, sleduje zejména téma péče o lidové stavitelství a jeho popularizaci. Studie rovněž seznamují zájemce s typy ochrany venkovských staveb a souvisejícími právními normami.

ISBN 978-80-87210-58-1, formát A4, 140 stran,0,68kg

 

 

Cena za celkový soubor 500,-Kč + poštovné 150,-Kč 

Lze prodat i díly jednotlivě  po 170Kč + poštovné 130Kč

Prodejní cena na našich stránkách je zvýhodněná, v knihkupectvích se pohybuje od 650Kč. 

Objednávejte na cp8sebranice@seznam.cz

 

Kniha Příběh kaplíkaple.jpg

Kniha mapuje průběh obnovy a historii trojice kaplí stojících v oblasti Vysokého lesa, které byly obnoveny v letech 2013 až 2015. V knize je bohatý fotografický doprovod průběhu obnovy a důkladná historická rešerše původní podoby a historie zaniklých kaplí. 

Cena knihy:  Příběh kaplí 120,- Kč

 

 

 

 

Kniha Příběh obilíPříběh obilí Sebranice[5].jpg

   V knize najdete postupy při ručním pěstování a sklizni obilí a  zpracování z dob našich předků. Skupina mladých lidí shrnula vzpomínky pamětníků a v roce 2009 si vše na vlastní kůži vyzkoušeli na lánu dlouhoklasého žita. Najdete zde vše od zasetí, sekání kosami, stavění panáků, svážení žebřiňákem do stodoly, dožínky, mlácení obilí, čištění, výrobu došků na střechu. Vše bylo prováděno v dobovém oblečení a jedlo se při práci jídlo z dob našich předků. Dozvíte se, jak se peče žitný chléb ve venkovních pecích a dělají ze slámy slaměné ošatky.

Cena knihy:  Příběh obilí  180,- Kč

 

 

Kniha Příběh lnu

   V knize najdete postupy našich předků jako vochlování, česání, předení, tkaní lněného plátna na stavu. Nedílnou součástí je vše od zasetí, trhání, rosení. Všechny postupy jsou prováděny na původním nářadí. 

 Cena knihy:  Příběh lnu 140,- Kč

 

                     

Doručení na dobírku:  poštovné a balné + 130,- Kč.

Platba na účet předem:  poštovné a balné + 70,- Kč.

Poštovné a  balné je společné pro zaslání až 3 knih najednou. V případě platby předem vám zašleme číslo účtu.  

V případě zájmu o tyto knihy si je můžete objednat na adrese cp8sebranice@seznam.cz nebo na telefonu 604 590 474. Sdělte vaši adresu, kam knihy zaslat a platební způsob.

     

Publikační činnost členů SANu                                                                                  Jedná se o autorské texty. Při jejich použití použijte referenční odkaz podle názvu.

Kategorie:Menu

Průzkum a dokumentace památek lidové architektury - prodej knihy

I .jpg

Transfer a rekonstrukce památek lidové architektury - prodej knihy

II.jpg

Prezentace a udržitelná péče o památky lidové architektury - prodej knihy

III.jpg

PŘÍBĚH KAPLÍ - prodej knihy

kaple.jpg

PŘÍBĚH LNU- prodej knihy

http://www.sebranice.cz/remesla/index.php?nid=4744&lid=CZ&oid=2643899

PŘÍBĚH OBILÍ - prodej knihy

http://www.sebranice.cz/remesla/index.php?nid=4744&lid=CZ&oid=2643899

Č.P.8 Sebranice

č.p.8.JPG

25. 6. Ivan

Zítra: Adriana

http://translate.google.com/translate?hl=cs&sl=cs&tl=en&u=www.sebranice.cz%2Fsan

Institut lidového kulturního dědictví

Obnova kaplí v oblasti Vysokého lesa

 Morie č.p.8

www.sklepenimorie.wz.cz

kudyznudy-RGB.jpg

               Projekty 

 „Společnou cestou ke kvalitnějšímu neformálnímu vzdělávání na území Litomyšlska“ je realizovaný a financovaný s podporou ESF, Operačního programu výzkum, vývoj a vzdělávání a státního rozpočtu. Registrační číslo: CZ.02.3.68/0.0/18_071/0016577

Logolink_OP_VVV_hor_barva_cz.jpg

Euroregion glacensis

Logo_cz_pl_eu_barevne.jpg

Návštěvnost stránek

060373