Úvod

Dne 28. září 2008 byla v naší obci slavnostně otevřena nová poznávací stezka s názvem SEBRANICE V HISTORII A SOUČANOSTI. Stezka má 12 zastavení a je dlouhá 8,5 km. Začíná u kostela sv. Mikuláše a poslední zastavení je na "Husinci". Na informačních tabulích se návštěvníci dočtou o historii zvonů v kostele, dozví se zajímavosti o bezmála dvaceti křížích a kapličkách v katastru obce, na Kališti a Pohoře se návštěvníci seznámí s místní lidovou architekturou a zaniklou pohorskou rychtou. Stezka zavede návštěvníky také k nejkratší železniční trati. Raritou je smírčí kříž osazený v kamenné zdi na "Karlově".

Stezka vznikla ve spolupráci obce a Mateřské školy Sebranice. Děti zpestřily informační panely svými kresbami. Stezka byla částečně financována dotací z Pardubického kraje.

Stezka je určena pro pěší návštěvníky, cyklisty i pro kočárky. Vede lesem, po asfaltové cestě, místy po silnici. V letních měsících je možnost občerstvení v restauraci na koupališti, kolem které stezka vede. Poznávací stezku je možné navštívit po celý rok. Vstup je zdarma.

 

Jednotlivá zastavení: 1. Kostel sv.Mikuláše, 2. Kněžství a pomník trati, 3. Kaple sv.Mikuláše, 4. Flora a fauna Jalového potoka, 5. Toulovcova kašna, 6. Javor v Třemošné - památný strom, 7. Kamenný kříž na Karlově, 8. Rychta na Pohoře, 9. Osada Vysoký Les, 10. Kaliště, 11. Kříž na Kališti, 12. Husinec

Srdečně Vás zveme k návštěvě poznávací stezky "Sebranice v historii a současnosti"!

 

 Mapa stanovišť poznávací stezky

13. 4. Aleš

Zítra: Vincent

Návštěvnost stránek

000661