Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvodní stránka > O obci > Obecní symbolika

Obecní symbolika

Znak obce

Z paty stříbrného španělského štítu vyrůstá zelené trojvrší, v jehož střední části je položeno zlaté srdce. Ze středu trojvrší vyrůstá směrem k hlavě štítu červený pruh, na němž je položena zlatá berla se stříbrným sudáriem. Ze dvou bočních vrcholků vyrůstají dva smrky v přirozených barvách.

Znak obce Sebranice

Prapor obce

List svisle dělený v poměru 4:1:5:1:4 v barvách zelená, bílá, červená, bílá, zelená. V zelených pruzích položeno po jednom žlutém srdci. Ve středním červeném pruhu žlutá berla s bílým sudáriem. Poměr šířky k délce listu je 2 : 3.

Prapor obce Sebranice

 

Autor znaku a praporu: Zdeněk Velebný, Ústí nad Orlicí - www.velebny.cz

Slovo autora:

Při tvorbě obecního znaku obce Sebranice jsem vycházel hlavně z pečetí patřících k historickým částem dnešních Sebranic (Sebranice, Sedlíkova Hora - Pohora, Třemošná, Vysoký Les, Kaliště). Na první pečeti se nachází postava sv. Mikuláše, jehož jsem v souladu s heraldickými pravidly nahradil biskupskou berlou a červeným pruhem. Na druhé pečeti je trojvrší se třemi smrky - z důvodu vyrovnanosti a heraldických pravidel jsem použil smrky pouze dva. Ze třetí pečeti, na níž se nachází srdce s číslicí tři, bylo použito pouze srdce.

Udělení znaku a praporu

Znak a prapor byl obci Sebranice udělen dne 18.června 2003 z Rozhodnutí č. 23 předsedy Poslanecké sněmovny. Slavnostní předání dekretu o udělení znaku a praporu proběhlo dne 8.října 2003 v prostorách Parlamentu ČR.

Svěcení znaku a praporu

Svěcení znaku a praporu obce Sebranice se konalo dne 29.května 2004 v kostele sv.Mikuláše u příležitosti III.setkání rodáků.

Svěcení znaku a praporu - projev starosty obce p. Františka Kalvody

Svěcení znaku a praporu - projev starosty obce p. Františka Kalvody