Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Rozvoj obce > Tiskové zprávy

Tiskové zprávy

Dobrovolníci Královehradeckého a Pardubického kraje

V rámci Dne D byli vyhlášení dobrovolníci roku 2009 z Královéhradeckého a Pardubického kraje. Jedním ze šestnácti oceněnými byl Vojtěch Kmošek z naší obce.
Přiložený článek je z časopisu Archa.

archa.jpg

Byl odhalen pomník nikdy nepostavené železniční trati Litomyšl - Polička

Certifikát o dosaženém prvenství
Obec Sebranice na Svitavsku, která se stala v roce 2000 Vesnicí roku, se může od pátku 28. 9. 2007 pochlubit unikátem. Vlastní totiž železniční trať dlouhou 409 cm. Zhruba na místě původně uvažované zastávky ji vybudoval Spolek archaických nadšenců (S. A. N.) jako připomenutí neuskutečněné stavby železničního spojení mezi Litomyšlí a Poličkou. Délka této trati je tak nejkratší v ČR a své místo nalezne i v knize rekordů.
Cílem ale nebylo v žádném případě vytvoření rekordů a senzací. S. A. N. svými činy chce připomenout geniální myšlenku a snahu našich předků spojit Čechy a Moravu železnicí, která by právě procházela touto oblastí. V roce 1910 byl již dokonce vypracován projekt včetně rozpočtu a soupisu pozemků k vykoupení. Je uložen v oblastním archivu v Litomyšli. Je to krásné umělecké dílo a je skutečně mimořádná škoda, že k výstavbě trati pravděpodobně v důsledku obou světových válek nedošlo. Celý region se mohl vyvíjet zcela jiným směrem.
Při svých aktivitách již odhalili pomník železniční zastávce, kilometrovník (my víme, že podle současné terminologie je to staničník) s číslem 10.9 v Horním Újezdu a trať má svoji první dopravní značku. Další aktivity lze nalézt na www.sebranice.cz/san.
Páteční odpoledne se jako mávnutím proutku stalo slunečným a na prostranství u kapličky mezi Sebranicemi a Lubnou se sešlo na tři sta diváků. Za zvuku pochodových maršů z dob rakouského mocnářství přijeli hosté v bryčce a slavnost oslav 660 let první písemné zmínky o obci byla zahájena. Slavnostní odhalení a zkoušku technické způsobilosti provedli starostové Litomyšle a Sebranic a kněz poté železnici vysvětil.

Oslava 660 let první písemné zmínky o obci Sebranice 142.jpg

Oslava 660 let první písemné zmínky o obci Sebranice 215.jpgOslava 660 let první písemné zmínky o obci Sebranice 012[1].jpgOslava 660 let první písemné zmínky o obci Sebranice 116[1].jpgOslava 660 let první písemné zmínky o obci Sebranice 206[1].jpg

Oslavy 660 let první písemné zmínky o obci Sebranice

Tisková zpráva

Oslava 660 let první písemné zmínky o obci Sebranice

  • odhalení části železničních kolejí jako pomník neuskutečněné stavby železniční tratě

Sebranice u Litomyšle – V pátek 28. září 2007 od 15.00 hodin na prostranství u kapličky mezi Sebranicemi a Lubnou proběhnou oslavy 660 let první písemné zmínky o obci Sebranice. Akce je určena pro širokou veřejnost, starosty okolních obcí a příznivce železniční dopravy.
Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení dechové hudby Šeucovanka ze Skutče, na jejich řízné pochodové marše budou pochodovat mažoretky z Moravské Třebové. Sbor místní základní školy zazpívá rakousko- uherskou hymnu.Dozvíte se něco o historii obce a plánované výstavbě železnice. Stěžejním bodem akce bude slavnostní odhalení části železniční tratě Litomyšl- Polička.
Podle archivních dokumentů měla trať už v roce 1837 spojit Prahu s Olomoucí a následně s Vídní. Z nepochopitelných důvodů dostala přednost varianta Olomouc – Česká Třebová – Choceň. Krach na burze, začátek 1. a posléze i 2. světové války byl příčinou, že trať dosud nestojí. A tak neslavně skončila snaha pokrokových institucí a jedinců trvající od roku 1838 o výstavbu tratě, která by našemu regionu dala plně jinou možnost rozvoje.
„ Oslavy budou v duchu období konce rakouského mocnářství a období první republiky, a proto se mohou návštěvníci těšit na několik zajímavostí v tomto duchu“, doplňuje jedna z organizátorů Lenka Kmošková.
Vstup je zdarma, akci požádá Zastupitelstvo obce Sebranice

Kontakt na organizátory :
Ing. Lenka Kmošková
Telefon 731 612 046, 461 745 133
obec.sebranice@lit.cz

František Kalvoda
Telefon 737 971 037

Více informací na www.sebranice.cz/san , www.sebranice.cz

Tisková zpráva ke stažení

Pomník železnici20.1.2007 010[2].jpgPomník železnici20.1.2007 014[2].jpgOdhalení kilometrovníku- Horní Újezd - 2.6.2007 051.jpgOdhalení kilometrovníku- Horní Újezd - 2.6.2007 052.jpg

Projekt ZA PRASTARÝMI ŘEMESLY

Stavba pravěkých pecí

Sebranice u Litomyšle – Ve dnech 13.-15. července proběhne u domu čp.8 v těsné blízkosti kostela součást projektu experimentální archeologie – Za prastarými řemesly. Akce je určena pro širokou veřejnost a smysl projektu je přiblížit lidem dávnou historii formou experimentální archeologie.

Dojde k výstavbě pece na redukci (tavbu) železa a hrnčířské pece na výpal keramiky z období keltů. „Návštěvníci si zde budou moci vyrobit laténskou a pravěkou keramiku původními způsoby a technologiemi“ přibližuje program Vojtěch Kmošek z dobrovolnického týmu. Dále je připravena přednáška o experimentální archeologii- přednáší PhDr.David Vích, archeolog Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.

Akci pořádá Association of circle - Společenství Kromlech (skupina dobrovolníků), která je podpořena z programu Make a Connection – Připoj se, který je společným programem Nadace rozvoje občanské společnosti a společnosti Nokia.

Pořadatel Prastarých řemesel v programu Make a Connection
Vojtěch Kmošek
kmoskovi@seznam.cz
737013649

V Sebranicích dne 24.6.2007

Webové stránky , kde najdete podrobnější informace

Tisková zpráva Za pravěkými technologiemi

Stavba keltských pecí 15.7.2007 045.jpg

img00050.jpgimg00092.jpgimg00041.jpgimg00062.jpg

 

FotogalerieFotogalerie

VideogalerieVideogalerie

FacebookFacebook

Obecní úřad

Život v obci

Kontakty a informace