Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Volný čas > Tipy na výlety v okolí Sebranic

Tipy na výlety v okolí Sebranic

Polička

Polička

Město, 9 500 obyvatel, založeno roku 1265, dochované hradby ze 14. století, barokní radnice, novogotický kostel, rodiště Bohuslava Martinů, možnost nákupů a stravování, krytý plavecký bazén, koupaliště, zimní stadion.

Litomyšl

Litomyšl Město, 10 500 obyvatel, založeno kolem roku 1260, monumentální renesanční zámek stavěný od roku 1568, gotický proboštský kostel, bývalá piaristická kolej, barokní kostel, na náměstí renesanční a barokní domy s podloubím, městská památková rezervace, rodiště Bedřicha Smetany, působiště Aloise Jiráska a Boženy Němcové, možnost nákupů a stravování, koupaliště, zimní stadion.

Svitavy

SvitavyOkresní město, 17 500 obyvatel, založeno kolem roku 1250, náměstí s renesančními domy a podloubím, renesanční stará radnice, farní kostel z 13. století, možnost nákupů a stravování, koupaliště, krytý plavecký bazén.

Toulovcovy Maštale

Toulovcovy MaštalePřírodní park Údolí Korunky a Novohradky, přírodní památka Pivnice, přírodní rezervace Maštale - soustava pískovcových skalních útvarů a skalnatých údolí, náznaky skalních měst, Toulovcova rozhledna, cyklistické trasy, v obci Proseč muzeum.

Růžový palouček

Růžový paloučekLegendami opředené místo spojované s těžkými osudy našeho národa v dobách minulých, památník českým bratřím, kteří se zde po bitvě na Bílé hoře loučili s vlastí - kulturní památka, pietní místo, plocha o výměře asi 350 m2, porostlá zvláštním druhem růží - Rosa gallica - růže francouzská, také růže stepní nebo paloučská, tento druh růží se u nás jinde nevyskytuje, růže kvetou od konce května do počátku července, každý jedinec však kvete velmi krátce - jeden až tři dny.

Nové Hrady

Nové Hrady Rokokový zámek z let 1773 - 1778 nazývaný "české Versailles", stálá expozice a prohlídky, zámecká zahrada, rekonstruován po roce 1989 vlastními náklady nového majitele - bývalého poslance Federálního shromáždění Kučery, cukrárna, zámecká restaurace.

Česká Třebová

Česká TřebováMěsto, 17 000 obyvatel, první zmínka roku 1278, městské muzeum, románská rotunda, možnost nákupů a stravování, krytý plavecký bazén s tobogánem.

Hlinsko

HlinskoMěsto, 10 700 obyvatel, založeno v 11. století, muzeum, galerie, skanzen "Betlém" - roubená lidová architektura, barokní kostel a radnice, možnost nákupů a stravování.

Veselý Kopec

Veselý KopecČást obce Vysočina, významný skanzen lidových staveb a technických památek, objekty ze 17. a 18. století (pila, mlýn, myslivna, atd.)

Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě Město, 10 500 obyvatel, založeno v 13. století, renesanční zámek ze 16. století, renesanční radnice, možnost nákupů a stravování, trasy pro běžecké lyžování.

Svojanov

SvojanovObec, 400 obyvatel, hrad, založen kolem roku 1265, dnes zčásti ruinách, v empírovém paláci expozice a výstavy.

Skuteč

Skuteč Město, 5 500 obyvatel, první zmínka v roce 1289, muzeum, gotický kostel, obuvnické centrum, možnost nákupů a stravování.

Ležáky

Ležáky Osada, vypálená 24.6.1942 nacisty a srovnána se zemí, památník, národní kulturní památka.

Košumberk

Košumberk Zřícenina hradu z doby kolem roku 1300, renesanční zámecká budova, v 16. století na Košumberku bratrská škola.

Vysoké Mýto

Vysoké MýtoMěsto, 12 500 obyvatel, založeno roku 1260, zbytky hradeb, renesanční radnice z roku 1536, gotický kostel.

Cykloturistické trasy "Krajem Smetany a Martinů"

Na kole krajem Smetany a Martinů

V roce 1998 vzniklo Sdružení měst a obcí kraje Smetany a Martinů, které zajistilo vyznačení regionálních cyklotras. Tyto cyklotrasy jsou v souladu se značením cyklostezek v České republice a jsou propojeny s celorepublikovou sítí.

Značení: Značky mají shodné provedení s celostátní sítí cyklotras, jsou ve žlutém provedení s černou symbolikou (kolo, číslo trasy, směr i počet km).

V roce 2005 vydalo Sdružení brožuru s tipy na cyklistické výlety v kraji Smetany a Martinů s názvem "Na kole Krajem Smetany a Martinů". Tato brožura je k dostání v informačních centrech (Polička, Litomyšl, Poříčí u Litomyšle, Proseč, Bystré).

15 tipů na výlet krajem Smetany a Martinů

Adresa: Kraj Smetany a Martinů, Palackého nám. 160, 572 01 Polička
Telefon: +420 461 723 800
Fax 461 724 867
E-mail: ksm@policka.org
Web: www.regionsm.cz

 

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.sebranice.cz

Registrujte se zde

WebArchiv

Stránky archivovány Národní knihovnou ČR.

Návštěvnost stránek

710942